Skontaktuj się z nami!

MS Clinsearch Spółka z o.o.

ul. Północna 18/U1, 20-064 Lublin

tel: 609 778 177 

e-mail: biuro@msclinsearch.pl

MS Clinsearch: Wentylacja mechaniczna

Niewydolność oddechowa to stan polegający na obniżeniu poziomu tlenu we krwi, któremu może towarzyszyć podwyższenie poziomu dwutlenku węgla. Rozpoznaje się ją, gdy ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej jest niższe od 60 mmHg u chorego oddychającego powietrzem atmosferycznym. Wyróżnia się dwa typy niewydolności oddechowej: częściową (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu - hipoksemia) i całkowitą (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu oraz wzrost ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla - hiperkapnia).

U pacjentów z niewydolnością oddechową częściową, w leczeniu wystarcza zastosowanie tlenoterapii. W chorych z niewydolnością oddechową całkowita konieczne jest zastosowanie mechanicznego wspomagania wentylacji. Wentylacja mechaniczna jest procesem umożliwiającym pacjentom z niewydolnością oddechową poprawę parametrów wentylacji, dzięki zastosowaniu aparatów takich jak respirator czy BIPAP.

Obecnie, dzięki uproszczeniu i miniaturyzacji aparatów do wentylacji mechanicznej istnieje możliwość korzystania z nich w domu chorego. Dzięki istnieniu programu długoterminowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjenci tacy mogą korzystać z wentylacji wspomaganej, jednocześnie przebywając w otoczeniu rodziny. Do programu mogą być zakwalifikowani chorzy z całkowitą przewlekłą niewydolnością oddechową. Wskazania obejmują między innymi:

  • ciężkie POCHP z retencją dwutlenku węgla i hipowentylacją
  • hipowentylację otyłych
  • deformacje klatki piersiowej (np. kifoskolioza)
  • ciężki bezdech senny z hipoksemią dzienną
  • choroby nerwowo-mięśniowe (np. SLA - stwardnienie zanikowe boczne)
  • choroby śródmiąższowe płuc

Pacjenci korzystający z programu oprócz aparatury medycznej otrzymują również specjalistyczną opiekę (lekarza, pielęgniarki, a w najcięższych przypadkach także fizjoterapeuty).

Podstawą do objęcia opieką jest kwalifikacja do programu, która musi odbyć się w warunkach oddziału szpitalnego, i zostać przeprowadzona przez lekarza specjalistę chorób płuc lub anestezjologii i intensywnej terapii.

Opiekujemy się pacjentami w województwach: lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W razie wszelkich pytań odnośnie procesu kwalifikacji prosimy o kontakt.


Powrót
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij