Skontaktuj się z nami!

MS Clinsearch Spółka z o.o.

ul. Północna 18/U1, 20-064 Lublin

tel: 609 778 177 

e-mail: biuro@msclinsearch.pl

MS Clinsearch: Tlenoterapia domowa

Tlenoterapia jest metodą terapeutyczną polegająca na podawaniu choremu tlenu lub powietrza wzbogaconego w tlen. Wszystkie komórki i narządy organizmu wymagają stałego dostarczania tlenu, niektóre jednak (np. układ nerwowy czy serce) są szczególnie wrażliwe na niedotlenienie. Nie tylko ostre, ale i przewlekłe obniżenie ilości tlenu we krwi (hipoksja) może prowadzić do patologii.

Tlenoterapię wykorzystuje się w leczeniu chorób i stanów w których dochodzi do niedotlenienia tkanek. Wskazaniami do zastosowania tlenoterapii są np. zatrucie tlenkiem węgla, nagłe zatrzymanie krążenia czy obrzęk płuc. Tlenoterapię stanów ostrych, niekiedy w połączeniu z respiratoroterapią, prowadzi się zwykle na oddziałach szpitalnych. W leczeniu schorzeń charakteryzujących się przewlekłą, postępującą hipoksją często stosuje się domowe leczenie tlenem (DLT). Przewlekłe choroby płuc, takie jak POCHP czy włóknienie śródmiąższowe płuc, w zaawansowanych stadiach również prowadzą do upośledzenia wysycenia krwi tlenem. Upośledzenie czynności płuc zwykle postępuje powoli, by w końcu doprowadzić do stanu określanego jako niewydolność oddechowa, charakteryzującego się ciśnieniem parcjalnym tlenu we krwi tętniczej poniżej 60mmHg, co odpowiada obniżeniu saturacji do około 90%.

Tlen w domu pacjenta uzyskiwany jest za pomocą koncentratora, który dzięki tzw. situ molekularnemu oddziela go z powietrza atmosferycznego i podaje ze ściśle określonym przepływem. Tlen podawać można za pomocą tzw. wąsów tlenowych (cewnik nosowy - metoda najczęściej stosowana w warunkach domowych), masek twarzowych, namiotów i komór tlenowych.
Domowe leczenie tlenem jest jednym z największych osiągnięć w dziedzinie leczenia przewlekłej niewydolności oddychania. W badaniach naukowych potwierdzono, że DLT wydłuża życie chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową, zmniejsza nadciśnienie płucne i zapobiega rozwojowi tzw. serca płucnego (niekorzystne zmiany w obrębie serca powstające pod wpływem jego przeciążenia). Leczenie tlenem poprawia pracę układu nerwowego, wspomagając pracę mózgu a także poprawiając stan emocjonalny chorych. DLT zapobiega nadmiernemu wzrostowi ilości czerwonych krwinek, przez co zmniejsza ryzyko zakrzepowo-zatorowe, zmniejsza również ryzyko hospitalizacji. Leczenie tlenem istotnie poprawia jakość życia pacjentów.

Pacjenci z przewlekłą niewydolnością oddechową spełniający kryteria gazometryczne mają prawo do bezpłatnego domowego leczenia tlenem w ramach programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kwalifikacja do programu odbywa się w warunkach szpitalnych, i prowadzona jest przez lekarzy specjalistów chorób płuc lub anestezjologii. Liczba pacjentów objętych programem domowej tlenoterapii w MS Clinsearch ograniczona jest ilością dostępnych koncentratorów tlenu.

Posiadamy ośrodki w Lublinie, Janowie Lbelskim, Radzyniu Podlaskim i Chełmie.
 


Powrót
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij